TPMD477M004R0035
Mfr.Part #
TPMD477M004R0035
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 470UF 20% 4V 2917
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Published :
21 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
3.1mm
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
4V
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Series :
TPM
Leakage Current :
0.0188mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Length :
7.3mm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Tantalum
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
3 (168 Hours)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
470µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tan Delta :
0.08
Mount :
Surface Mount
Depth :
4.3mm