TPMD477K004R0025
Mfr.Part #
TPMD477K004R0025
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
3 (168 Hours)
Dielectric Material :
Tantalum
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Polarity :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
470µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Height :
3.1mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
18.8μA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Tolerance :
±10%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Molded
Series :
TPM
Termination :
SMD/SMT
Depth :
4.3mm
Manufacturer Size Code :
D
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
21 Weeks
Case Code (Imperial) :
Ripple Current :
3.194A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
4V
Length :
7.3mm