TPMD476M025R0055
Mfr.Part #
TPMD476M025R0055
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 20% 25V 2917
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Molded
Height :
2.9mm
EAR99
Pbfree Code :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current :
1938mA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Series :
TPM
Length :
7.3mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
0.0118mA
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
47μF