TPMD476M020S0055
Mfr.Part #
TPMD476M020S0055
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
EAR99
Ripple Current :
1938mA
Pbfree Code :
21 Weeks
ESR :
55 mΩ
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Leakage Current :
0.0094mA
Height :
2.9mm
yes
Width :
4.3mm
Size Code :
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Negative Tolerance :
20%
Capacitance :
47μF
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Length :
7.3mm
Positive Tolerance :
20%