TPMD476M020S0045
Mfr.Part #
TPMD476M020S0045
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
20%
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Capacitance :
47μF
Height :
2.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
4.3mm
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.0094mA
Positive Tolerance :
20%
Ripple Current :
2142mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Length :
7.3mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR :
45 mΩ
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Min) :
-55°C