TPMD476M020R0055
Mfr.Part #
TPMD476M020R0055
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
ESR :
55 mΩ
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
2
Width :
4.3mm
Ripple Current :
1938mA
3 (168 Hours)
Voltage - Rated :
20V
Tolerance :
20%
Termination :
SMD/SMT
Leakage Current :
0.0094mA
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
3.1mm
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
7.3mm
Mounting Feature :
21 Weeks
Weight :
670.01263mg
Capacitance :
47μF