TPMD476M020R0045
Mfr.Part #
TPMD476M020R0045
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
47μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
3.1mm
Leakage Current :
9.4μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
20V
Tan Delta :
0.08
HTS Code :
Weight :
670.01263mg
21 Weeks
Pbfree Code :
yes
Width :
4.3mm
Length :
7.3mm
Ripple Current :
2142mA
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
8 %
Tolerance :
20%