TPMD476K025S0055
Mfr.Part #
TPMD476K025S0055
Description
CAP TANT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
HTS Code :
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Voltage - Rated :
25V
Terminal Shape :
J BEND
21 Weeks
Width :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
0.0118mA
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Weight :
670.01263mg
Capacitance :
47μF
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
ESR :
55 mΩ
Height :
3.1mm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current :
1938mA