TPMD476K025R0055
Mfr.Part #
TPMD476K025R0055
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917
Stock
271
In Stock :
271
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
0.08
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Series :
TPM
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
2012
Weight :
670.01263mg
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Polarity :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Case Code (Metric) :
7343
Manufacturer Size Code :
D
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
8 %
Capacitance :
47μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.1mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ripple Current :
1938mA
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Leakage Current :
0.0118mA
Resistance :
55mOhm