TPMD476K020S0055
Mfr.Part #
TPMD476K020S0055
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
55 mΩ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
1938mA
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Height :
2.9mm
Length :
7.3mm
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.08
Positive Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.0094mA
Capacitance :
47μF
Published :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Width :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V