TPMD476K020S0045
Mfr.Part #
TPMD476K020S0045
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Tolerance :
10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
9.4μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
7.3mm
Voltage - Rated :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Weight :
670.01263mg
Dissipation Factor :
8 %
Tan Delta :
0.08
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
Capacitance :
47μF
Ripple Current :
2142mA
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Width :
4.3mm
Terminal Shape :
J BEND
Case Code (Metric) :
Height :
3.1mm