TPMD337K006R0035
Mfr.Part #
TPMD337K006R0035
Description
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2917
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Depth :
4.3mm
Molded
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Height :
3.1mm
Tolerance :
±10%
Manufacturer Size Code :
D
Dissipation Factor :
8 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Published :
Capacitance :
330µF
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Leakage Current :
19.8μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
2917 (7343 Metric)
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Tantalum
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm