TPMD227M010R0035
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TPMD227M010R0035
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 20% 10V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Series :
TPM
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Number of Terminations :
2
Depth :
4.3mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Polar
Pbfree Code :
yes
Published :
Voltage :
10V
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
8 %
Tan Delta :
0.08
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
3.1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
TPMD227M010R0035
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPMD227M010R0035 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, TPMD227M010R0035 pinout, TPMD227M010R0035 datasheet PDF, TPMD227M010R0035 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPMD227M010R0035 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.