TPMD227K010R0035
Mfr.Part #
TPMD227K010R0035
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
Tantalum Capacitors
Depth :
4.3mm
Tan Delta :
0.08
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated AC :
10V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
22μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
D
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TPM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
10V
Pbfree Code :
yes
Published :
Tolerance :
±10%
Polarity :
Polar
Ripple Current :
2.699A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Type :
Molded
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Height :
3.1mm
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
8 %
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TPMD227K010R0035
Introducing Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPMD227K010R0035 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:10V, Type:Molded, Number of Pins:2, TPMD227K010R0035 pinout, TPMD227K010R0035 datasheet PDF, TPMD227K010R0035 amp .Beyond Tantalum Capacitors KYOCERA AVX TPMD227K010R0035 ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.