T55D107M6R3C0015
Mfr.Part #
T55D107M6R3C0015
Manufacturer
Vishay Polytech
Description
T55D107M6R3C0015
Stock
466
In Stock :
466
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Product Height :
2.8mm
Tolerance :
20%
Voltage - Rated :
6.3 V
IR (mA) :
3870
Package / Case :
Height :
2.8 mm
Mounting :
Surface Mount
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Features :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
IL (uA) :
63
Lead Spacing :
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Series :
T55
Product Type :
Tantalum Capacitors
Tradename :
vPolyTan
Length :
7.3 mm
Product Depth (mm) :
4.3
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
High Shock and Vibrating :
yes
Polarity :
Polar
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Case Style :
Molded
Product Width :
4.3mm
Brand :
Ratings :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
ESR :
0.015Ohm
Case Code :
D
Width :
4.3 mm
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Construction :
Flat
Capacitance Value :
100uF
Product Length :
7.3mm
Manufacturer Size Code :
D
Ripple Current :
3.87A
Qualification :
Vishay
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Voltage :
6.3VDC
Capacitance :
100μF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
2.8
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Product Length (mm) :
7.3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
SMD/SMT
ESR (Ohm) :
0.015
Capacitance Tolerance :
± 20%
Type :
Polymer
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
T55D107M6R3C0015
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55D107M6R3C0015 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:7343-31, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:6.3VDC, Type:Polymer, T55D107M6R3C0015 pinout, T55D107M6R3C0015 datasheet PDF, T55D107M6R3C0015 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Vishay Polytech T55D107M6R3C0015 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.