F381A225MMA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F381A225MMA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 2.2UF 10V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Polarity :
POLARIZED
Depth :
850μm
Leakage Current :
10μA
Height :
800μm
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dissipation Factor :
6 %
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
2.2μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Series :
F38
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Manufacturer Size Code :
M
Terminal Finish :
Gold (Au)
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%