T55D107M010C0055
Mfr.Part #
T55D107M010C0055
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Stock
225
In Stock :
225
Tantalum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
7.2898mm
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
vPolyTan™ T55
Max Operating Temperature :
105°C
Tape and Reel (TR)
Height :
2.8mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Width :
4.2926mm
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
2011
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
2917
Lead Free :
Lead Free
Manufacturer Size Code :
D
Case Code (Metric) :
Capacitance :
100μF