EP7WS68RJ
Mfr.Part #
EP7WS68RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
775
In Stock :
775
Resistance :
68 Ohms
Package :
Tray
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500 V
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
Length :
25 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
EP, Neohm
Power Rating :
7 W
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Width :
8.5 mm
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Base Product Number :
EP7W
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Datasheets
EP7WS68RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS68RJ
68 Ohms, 7W, Wirewound,