EP7W100RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP7W100RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 100 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
7W
Series :
EP, Neohm
Power Rating :
7W
Composition :
Wirewound
Lead/Base Style :
Axial
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
750 µm
Number of Resistors :
1
Packaging :
Tray
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Diameter :
8.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
500V
Lead Length :
38mm
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±5%
Resistance :
100Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
500V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Datasheets
EP7W100RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7W100RJ
100Ohm, Wirewound,