EP7W470RJ
Mfr.Part #
EP7W470RJ
Description
RES 470 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
876
In Stock :
876
Through Hole Resistors
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Lead Diameter :
750 µm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Diameter :
8.5mm
Lead Length :
38mm
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Power Rating :
7W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Voltage - Rated DC :
500V
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
470Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tray
Published :
2012
REACH SVHC :
No SVHC
Lead/Base Style :
Axial
Number of Resistors :
1
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Datasheets
EP7W470RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7W470RJ
470Ohm, Wirewound,