EP7W330RJ
Mfr.Part #
EP7W330RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 330 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
865
In Stock :
865
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Type :
Wirewound Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Series :
EP, Neohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length :
30 mm
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Failure Rate :
Not Required
Construction :
Cylindrical
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Resistance Tolerance :
± 5%
Technology :
Wire Wound
Resistance :
330 OHM
Product Width :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Voltage Rating :
500V
Pbfree Code :
yes
Miscellaneous
Tolerance (+ or -) :
5%
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Power Rating(s) :
7(W)
Lead Diameter :
0.75 mm
Power Rating :
7 W
Product Status :
Active
Subcategory :
Resistors
Type :
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Epoxy Resin
Packaging :
BOX/LOOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks, 3 Days
Qualification :
Length :
30 mm
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Resistor Type :
Anti-Surge
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Flame-Proof Support :
yes
Width :
8.5 mm
Product Length (mm) :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
± 300ppm/°C
Termination Style :
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
7W
Base Product Number :
EP7W
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Mounting Style :
PCB Mount
Military Standard :
Not Required
Product Depth (mm) :
Package :
Tray
Datasheets
EP7W330RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7W330RJ
Anti-Surge, 330 Ohm, 7W, Wirewound,