EP7W15RJ
Mfr.Part #
EP7W15RJ
Description
RES 15 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
531
In Stock :
531
Published :
2012
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
7W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
8.5mm
Lead Length :
38mm
Lead Diameter :
750 µm
Series :
EP, Neohm
Max Power Dissipation :
7W
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Resistors :
1
Lead/Base Style :
Axial
Resistance :
15Ohm
Datasheets
EP7W15RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7W15RJ
15Ohm, Wirewound,