EP7W220RJ
Mfr.Part #
EP7W220RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 220 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
408
In Stock :
408
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
EP, Neohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
7W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Resistance :
220Ohm
Number of Resistors :
1
Lead Diameter :
750 µm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
8.5mm
Power Rating :
7W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2007
Lead Length :
38mm
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Lead/Base Style :
Axial
Datasheets
EP7W220RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7W220RJ
220Ohm, Wirewound,