EP7W1K5J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP7W1K5J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 1.5K OHM 5% 7W AXIAL
Stock
727
In Stock :
727
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Axial
Max Power Dissipation :
7W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Number of Resistors :
1
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Composition :
Wirewound
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Power Rating :
7W
Published :
2012
Resistance :
1.5kOhm
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Diameter :
8.5mm
Tolerance :
±5%
Lead Diameter :
750 µm
Lead Length :
38mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Number of Terminations :
2
Series :
EP, Neohm
Construction :
Cylindrical
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
EP7W1K5J
TE Connectivity AMP Connectors EP7W1K5J
FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Wirewound,