EP7W4K7J
Mfr.Part #
EP7W4K7J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 7W AXIAL
Through Hole Resistors
Height :
Tolerance (+ or -) :
5%
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Construction :
Cylindrical
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
7W
Product Length :
30 mm
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Voltage Rating :
500 V
Diameter :
8.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations :
2
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Package :
Tray
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Technology :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Height - Seated (Max) :
Military Standard :
Not Required
Power Rating :
7 W
Resistance Tolerance :
± 5%
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Power Rating(s) :
Lead Diameter :
0.75 mm
Length :
30 mm
Resistor Type :
Anti-Surge
Series :
EP, Neohm
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
BOX/LOOSE
Package / Case :
Base Product Number :
EP7W
Resistance :
4.7 kOhm
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
Temperature Coefficient :
± 300ppm/°C
Flame-Proof Support :
yes
Subcategory :
Resistors
Case Style :
Epoxy Resin
Failure Rate :
Not Required
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Termination Style :
Product Length (mm) :
Type :
Product Depth (mm) :
Operating Temp Range :
-55C to 155C
RoHS :
Non-Compliant
Product Type :
Wirewound Resistors
Product Status :
Active
TE Connectivity
Number of Positions :
4
Datasheets
EP7W4K7J
TE Connectivity AMP Connectors EP7W4K7J
Anti-Surge, 4.7 kOhm, 7W, Wirewound,