EP7W22RJ
Mfr.Part #
EP7W22RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22 OHM 5% 7W AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
Axial
Power Rating(s) :
7(W)
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Resistance Tolerance :
5
Qualification :
Power Rating :
7 W
Factory Lead Time :
12 Weeks, 3 Days
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Not Required
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
2
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
500V
Flame-Proof Support :
yes
Product Length (mm) :
30(mm)
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Case Style :
Epoxy Resin
Product Length :
8.5 mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Product Width :
30
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not Required
Width :
8.5 mm
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Power (Watts) :
7W
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Package :
Tape and Box (TB)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Base Product Number :
EP7W
Product Depth (mm) :
Supplier Device Package :
Tolerance (+ or -) :
5%
Technology :
Wirewound
Length :
30 mm
Product Status :
Active
Pbfree Code :
yes
Product Type :
Wirewound Resistors
Construction :
Cylindrical
Type :
Resistance :
22 Ohm
Subcategory :
Resistors
Number of Terminals :
2
Resistor Type :
Anti-Surge
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Tolerance :
±5%