EP7WS4K7J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP7WS4K7J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7K OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Technology :
Wire Wound
TE Connectivity
Composition :
Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
7W
Product Width :
Package / Case :
Axial
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Length :
25mm
Termination Style :
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Product Type :
Wirewound Resistors
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Lead Diameter :
0.75 mm
Resistance :
4.7 kOhms
Failure Rate :
Resistance Tolerance :
± 5%
Tolerance :
±5%
Voltage Rating :
500V
Number of Terminations :
2
Series :
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Power (Watts) :
7W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Qualification :
Product Status :
Active
Length :
25 mm
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Width :
8.5 mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistor Type :
Anti-Surge
Package :
Bulk
Datasheets
EP7WS4K7J
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS4K7J
Anti-Surge, 4.7 kOhms, 7W, Wirewound,