EP7WS47RJ
Mfr.Part #
EP7WS47RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 47 OHM 5% 7W AXIAL
Stock
960
In Stock :
960
Through Hole Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound Anti Surge Resistor
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage Rating :
500 V
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
EP7W
Length :
25 mm
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Technology :
2
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power (Watts) :
7W
Series :
EP, Neohm
Diameter :
8.5 mm
Product Status :
Active
Width :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Lead Diameter :
0.75 mm
Height :
Package :
Tray
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Power Rating :
7 W
RoHS :
Details
TE Connectivity
Tolerance :
±5%
Product Type :
Wirewound Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Resistance :
47 Ohms
Termination Style :
Height - Seated (Max) :
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Datasheets
EP7WS47RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS47RJ
47 Ohms, 7W, Wirewound,