EP7WS470RJ
Mfr.Part #
EP7WS470RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 5% 7W AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Diameter :
8.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Length :
38mm
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
750 µm
Package / Case :
Axial
Number of Resistors :
1
Composition :
Wirewound
Max Power Dissipation :
7W
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
470Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Series :
EP, Neohm
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
EP7WS470RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS470RJ
Axial, Through Hole 470Ohm, Wirewound,