EP7WS2K2J
Mfr.Part #
EP7WS2K2J
Description
RES 2.2K OHM 5% 7W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead/Base Style :
Axial
Lead Diameter :
750 µm
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Resistance :
2.2kOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
7W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
EP, Neohm
Published :
Lead Length :
38mm
Number of Resistors :
1
Diameter :
8.5mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Tolerance :
±5%
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
7W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
EP7WS2K2J
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS2K2J
2.2kOhm, Wirewound,