EP7WS150RJ
Mfr.Part #
EP7WS150RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 7W AXIAL
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
Lead Diameter :
0.75 mm
Military Standard :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
Axial
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
150(ohm)
Flame-Proof Support :
yes
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 275
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Package :
Tray
Height - Seated (Max) :
Width :
8.5 mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Tolerance (+ or -) :
5%
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.335 Dia x 1.181 L (8.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Wirewound
TE Connectivity
Product Status :
Active
Packaging :
BOX/LOOSE
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Height (mm) :
Power Rating :
7 W
Length :
25 mm
Base Product Number :
EP7W
Package / Case :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Failure Rate :
Not Required
Technology :
Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Power Rating(s) :
Product :
Power Resistors Wirewound Cement Filled Ceramic
Number of Terminals :
2
Product Diameter (mm) :
8.5(mm)
Voltage Rating :
500 V
Product Length (mm) :
25(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Product Type :
Wirewound Resistors
Case Style :
Conformal Coated
Datasheets
EP7WS150RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS150RJ
150(ohm), 7W, Wirewound,