EP7WS100RJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP7WS100RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 100 OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
7W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power Rating :
7W
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Series :
EP, Neohm
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Diameter :
8.5mm
Lead/Base Style :
Axial
Lead Diameter :
750 µm
Published :
Number of Resistors :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Length :
38mm
Tolerance :
±5%
Composition :
Wirewound
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Resistance :
100Ohm
Size / Dimension :
0.335Diax1.181L 8.50mmx30.00mm
Datasheets
EP7WS100RJ
TE Connectivity AMP Connectors EP7WS100RJ
100Ohm, Wirewound,