TAJK475K016RNJ
Mfr.Part #
TAJK475K016RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Height :
1mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.1Ohm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
4.7μF
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Polarity :
Polar
Leakage Current :
800nA
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e3
Series :
TAJ
EAR99
Type :
Molded
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dissipation Factor :
6 %
Manufacturer Size Code :
K
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Tolerance :
±10%