TAJK475K016A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJK475K016A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Manufacturer Size Code :
K
Series :
TAJ
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Polarity :
POLARIZED
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
800nA
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Published :
HTS Code :
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1mm
Terminal Shape :
J BEND
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.1Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Datasheets
TAJK475K016A
KYOCERA AVX TAJK475K016A
4.7μF ±10% 3.1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 800nA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TAJK475K016A Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3.1Ohm.800nA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.
TAJK475K016A Features
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %