TAJK106K010RNJ
Mfr.Part #
TAJK106K010RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Leakage Current :
1μA
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
1mm
Number of Pins :
2
Series :
TAJ
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2Ohm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %