TAJK156K006RNJ
Mfr.Part #
TAJK156K006RNJ
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
1mm
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
6 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
K
Series :
TAJ
Depth :
1.6mm
Capacitance :
15μF
Leakage Current :
900nA
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm