TAJK226K004RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJK226K004RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 4V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
J BEND
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
22µF
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
4V
Dissipation Factor :
8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Number of Terminations :
2
Height :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Manufacturer Size Code :
K
Series :
TAJ
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Tan Delta :
0.08
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
900nA
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm