STP200N4F3
Mfr.Part #
STP200N4F3
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220-3
Stock
42
In Stock :
42
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5100pF @ 25V
JESD-609 Code :
e3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
75nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
DRAIN
Fall Time (Typ) :
65 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
862 mJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A Tc
Resistance :
3.5mOhm
Turn-Off Delay Time :
90 ns
Rise Time :
180ns
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
FET Type :
N-Channel
Package / Case :
TO-220-3
Transistor Application :
SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
480A
Power Dissipation :
300W
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.4m Ω @ 80A, 10V
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
STP200
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±20V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Pin Count :
3
Continuous Drain Current (ID) :
120A
Series :
STripFET™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn On Delay Time :
19 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Datasheets
STP200N4F3
STMicroelectronics STP200N4F3
N-Channel Tube 4.4m Ω @ 80A, 10V ±20V 5100pF @ 25V 75nC @ 10V TO-220-3
STP200N4F3 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 862 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 5100pF @ 25V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 40V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 40V.As a result of its turn-off delay time, which is 90 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 480A, its maximum pulsed drain current.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 19 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20VV.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
STP200N4F3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 862 mJ
a continuous drain current (ID) of 120A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage
the turn-off delay time is 90 ns
based on its rated peak drain current 480A.