STB80NF55-08T4
Mfr.Part #
STB80NF55-08T4
Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
1
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Gull wing
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
4.6mm
Rise Time :
85ns
Current Rating :
80A
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
STripFET™
Width :
9.35mm
Length :
10.4mm
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
300W
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±20V
Resistance :
8mOhm
Threshold Voltage :
3V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3850pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Fall Time (Typ) :
25 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Turn On Delay Time :
20 ns
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Pin Count :
4
JESD-609 Code :
e3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
155nC @ 10V
Radiation Hardening :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8m Ω @ 40A, 10V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Voltage - Rated DC :
55V
Number of Pins :
3
Datasheets
STB80NF55-08T4
STMicroelectronics STB80NF55-08T4
N-Channel Tape & Reel (TR) 8m Ω @ 40A, 10V ±20V 3850pF @ 25V 155nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB80NF55-08T4 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3850pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 80A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 55V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 55VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 75 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 20 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.In this case, the threshold voltage of the transistor is 3V, which means that it will not activate any of its functions when its threshold voltage reaches 3V.Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
STB80NF55-08T4 Features
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 55V voltage
the turn-off delay time is 75 ns
a threshold voltage of 3V