STB80NF55-06T4
Mfr.Part #
STB80NF55-06T4
Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
55V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Series :
STripFET™ II
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Case Connection :
DRAIN
Termination :
SMD/SMT
Height :
9.35mm
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
189nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
SWITCHING
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Current Rating :
80A
Turn-Off Delay Time :
125 ns
Rise Time :
155ns
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Resistance :
6.5mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Element Configuration :
Single
Width :
4.6mm
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Nominal Vgs :
3 V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Pin Count :
3
Length :
10.4mm
Turn On Delay Time :
27 ns
Number of Elements :
1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.5m Ω @ 40A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Fall Time (Typ) :
65 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4400pF @ 25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
300W
Threshold Voltage :
3V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
REACH SVHC :
No SVHC
Dual Supply Voltage :
55V
Datasheets
STB80NF55-06T4
STMicroelectronics STB80NF55-06T4
N-Channel Tape & Reel (TR) 6.5m Ω @ 40A, 10V ±20V 4400pF @ 25V 189nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB80NF55-06T4 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 4400pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 80A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=55V. And this device has 55V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 125 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 27 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 3V threshold voltage. By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STB80NF55-06T4 Features
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 55V voltage
the turn-off delay time is 125 ns
a threshold voltage of 3V