MSTC90-16
Mfr.Part #
MSTC90-16
Description
MOD THYRISTOR DIODE 90A SF1
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
RMS On-state Current-Max :
141.3A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A @ 50Hz
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Voltage - Off State :
1.6kV
Hold Current :
250mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
90A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V