MSTC90-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC90-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE 90A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Pins :
7
Terminal Position :
UPPER
Number of Elements :
2
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Case Connection :
Isolated
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Trigger Device Type :
SCR
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
HTS Code :
Voltage - Off State :
800V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Number of Terminations :
7
Mount :
Chassis Mount, Screw
Structure :
Series Connection - All SCRs
Hold Current :
250mA
RMS On-state Current-Max :
141.3A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
90A
Package / Case :
Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A @ 50Hz
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ