MSTC60-16
Mfr.Part #
MSTC60-16
Description
MOD THYRISTOR DIODE 60A SF1
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 50Hz
Trigger Device Type :
SCR
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1500 A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Voltage - Off State :
1.6kV
Number of Terminations :
On-State Current-Max :
60000A
RMS On-state Current-Max :
94.2A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A
Hold Current :
250mA
Structure :
Series Connection - All SCRs
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Leakage Current (Max) :
15mA