MSTC60-12
Mfr.Part #
MSTC60-12
Description
MOD THYRISTOR DIODE 60A SF1
RMS On-state Current-Max :
94.2A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Hold Current :
250mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
2
Terminal Position :
UPPER
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1500 A
Voltage - Off State :
1.2kV
Leakage Current (Max) :
15mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount, Screw
Case Connection :
Isolated
Structure :
Series Connection - All SCRs
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 50Hz
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
On-State Current-Max :
60000A
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A