MSTC60-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC60-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE 60A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1500A @ 50Hz
Number of Terminations :
7
Terminal Position :
UPPER
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Trigger Device Type :
SCR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
Module
HTS Code :
Case Connection :
Isolated
Leakage Current (Max) :
15mA
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (AV)) (Max) :
60A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1500 A
Hold Current :
250mA
Number of Elements :
2
Pin Count :
7
Voltage - Off State :
800V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
RMS On-state Current-Max :
94.2A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount, Screw
On-State Current-Max :
60000A