MSTC40-16
Mfr.Part #
MSTC40-16
Description
MOD THYRISTOR DIODE 40A SF1
Thyristors - SCRs - Modules
Pin Count :
7
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Hold Current :
250mA
Number of Terminations :
7
RMS On-state Current-Max :
62.8A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
Voltage - Off State :
1.6kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 50Hz
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V