IXFK88N30P
Mfr.Part #
IXFK88N30P
Description
MOSFET N-CH 300V 88A TO264AA
Stock
74
In Stock :
74
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Rise Time :
24ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification :
Element Configuration :
Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2000 mJ
Power Dissipation :
600W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
220A
Turn-Off Delay Time :
96 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 4mA
Packaging :
Bulk
Power Dissipation-Max (Abs) :
600 W
- 55 C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
88A Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
300V
Series :
HiPerFET™, PolarP2™
Continuous Drain Current Id :
88A
Fall Time (Typ) :
25 ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
88 A
Width :
5.13 mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 44A, 10V
88A
FET Type :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Base Product Number :
IXFK88
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6300pF @ 25V
Threshold Voltage :
5V
Published :
2009
Terminal Form :
DS Breakdown Voltage-Min :
300 V
Number of Terminals :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Length :
19.96 mm
Type :
Polar HiPerFET Power MOSFET
Resistance :
40mOhm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Package :
Bulk
Power Dissipation (Max) :
600W (Tc)
Product Type :
MOSFET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
600W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.04 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Channel Type :
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
MSL :
Mounting Type :
Height :
26.16 mm
Datasheets
IXFK88N30P
Littelfuse IXFK88N30P
N-Channel Bulk 40m Ω @ 44A, 10V ±20V 6300pF @ 25V 180nC @ 10V 300V TO-264-3, TO-264AA
IXFK88N30P Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 6300pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 88A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=300V. And this device has 300V drain to source breakdown voltage.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 88 A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 96 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 220A.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 5V threshold voltage. Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 300 V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 300V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXFK88N30P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2000 mJ
a continuous drain current (ID) of 88A
a drain-to-source breakdown voltage of 300V voltage
the turn-off delay time is 96 ns
based on its rated peak drain current 220A.
a threshold voltage of 5V
a 300V drain to source voltage (Vdss)