IXFK44N80Q3
Mfr.Part #
IXFK44N80Q3
Description
MOSFET N-CH 800V 44A TO264AA
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
MOSFET
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Tradename :
HiPerFET
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Transistor Polarity :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Height :
26.16mm
Published :
DS Breakdown Voltage-Min :
800 V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
IXYS
Series :
HiPerFET™
Channel Mode :
Enhancement
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9840pF @ 25V
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Application :
SWITCHING
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
44 A
Turn On Delay Time :
45 ns
Maximum Operating Temperature :
Vgs(th) (Max) @ Id :
6.5V @ 8mA
FET Feature :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
185nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A Tc
Power Dissipation :
1.25kW
Product Category :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Rise Time :
300ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190m Ω @ 22A, 10V
Mounting Style :
Brand :
IXYS
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
130 A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3500 mJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Terminations :
Drain-source On Resistance-Max :
0.19Ohm
Configuration :
Width :
5.13mm
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Power Dissipation-Max :
1250W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Form :
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Length :
19.96mm
Turn-Off Delay Time :
63 ns
Vgs (Max) :
±30V
Factory Lead Time :
30 Weeks
Transistor Type :
1 N-Channel
Minimum Operating Temperature :
Tube
Power Dissipation-Max (Abs) :
1250 W
FET Type :
Power Dissipation (Max) :
1250W (Tc)
Number of Terminals :
Number of Channels :
1 Channel
Datasheets
IXFK44N80Q3
Littelfuse IXFK44N80Q3
N-Channel Tube 190m Ω @ 22A, 10V ±30V 9840pF @ 25V 185nC @ 10V 800V TO-264-3, TO-264AA
IXFK44N80Q3 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ.The maximum input capacitance of this device is 9840pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 44A.When VGS=800V, and ID flows to VDS at 800VVDS, the drain-source breakdown voltage is 800V in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 44 A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 63 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 130 A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 45 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 800 V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 800V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXFK44N80Q3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 3500 mJ
a continuous drain current (ID) of 44A
a drain-to-source breakdown voltage of 800V voltage
the turn-off delay time is 63 ns
based on its rated peak drain current 130 A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)