IXFK38N80Q2
Mfr.Part #
IXFK38N80Q2
Description
MOSFET N-CH 800V 38A TO264AA
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Length :
19.96mm
Continuous Drain Current (ID) :
38A
IXYS
Factory Lead Time :
10 Weeks
IXYS
JESD-609 Code :
e1
Transistor Polarity :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation-Max :
735W Tc
Base Product Number :
IXFK38
Power Dissipation-Max (Abs) :
735 W
Turn-Off Delay Time :
60 ns
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Power Dissipation :
735W
DS Breakdown Voltage-Min :
800 V
Fall Time (Typ) :
12 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
190nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
150 A
Rise Time :
16ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8340pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Lead Free :
Lead Free
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 8mA
+ 150 C
Radiation Hardening :
No
Width :
5.13mm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
38 A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
38A Tc
Height :
26.16mm
Pbfree Code :
yes
N-Channel
Number of Pins :
Details
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Turn On Delay Time :
20 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.22Ohm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Power Dissipation (Max) :
735W (Tc)
Product Category :
MOSFET
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
220m Ω @ 19A, 10V
Channel Mode :
Enhancement
Mounting Type :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
4000 mJ
FET Feature :
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
IXFK38N80Q2
Littelfuse IXFK38N80Q2
N-Channel Tube 220m Ω @ 19A, 10V ±30V 8340pF @ 25V 190nC @ 10V 800V TO-264-3, TO-264AA
IXFK38N80Q2 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 4000 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 8340pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 38A.With a drain-source breakdown voltage of 800V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 800V.38 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 60 ns.Peak drain current for this device is 150 A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 20 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 800 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 800V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFK38N80Q2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 4000 mJ
a continuous drain current (ID) of 38A
a drain-to-source breakdown voltage of 800V voltage
the turn-off delay time is 60 ns
based on its rated peak drain current 150 A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)