IXFK32N60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFK32N60
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 32A TO264AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminals :
3
Case Connection :
DRAIN
Mounting Style :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
32A Tc
Number of Channels :
1 Channel
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
JEDEC-95 Code :
TO-264
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Configuration :
Single
IXYS
Terminal Position :
Single
Brand :
IXYS
Pin Count :
3
Product Status :
Active
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 8mA
Transistor Element Material :
SILICON
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9000pF @ 25V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Package Shape :
RECTANGULAR
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
128A
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Package :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
HiPerFET™
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain-source On Resistance-Max :
0.15Ohm
Transistor Application :
SWITCHING
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tube
FET Type :
N-Channel
Rise Time :
45ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
325nC @ 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Number of Terminations :
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Mounting Type :
Product Type :
MOSFET
Mount :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Reach Compliance Code :
Compliant
Channel Mode :
Enhancement
Power Dissipation :
500W
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
32 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Element Configuration :
Power Dissipation-Max (Abs) :
500 W
Tradename :
HyperFET
Product Category :
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Height :
26.16 mm
RoHS :
Details
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Width :
5.13 mm
FET Feature :
Continuous Drain Current (ID) :
32A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
250m Ω @ 500mA, 10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Length :
19.96 mm
Base Product Number :
IXFK32
Fall Time (Typ) :
60 ns
Transistor Polarity :
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Published :
Supplier Device Package :
TO-264AA (IXFK)
Datasheets
IXFK32N60
Littelfuse IXFK32N60
N-Channel Tube 250m Ω @ 500mA, 10V ±20V 9000pF @ 25V 325nC @ 10V 600V TO-264-3, TO-264AA
IXFK32N60 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 9000pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [32A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=600V, the drain-source breakdown voltage is 600V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 32 A.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 100 ns.A maximum pulsed drain current of 128A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 600 V.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFK32N60 Features
a continuous drain current (ID) of 32A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 100 ns
based on its rated peak drain current 128A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)